A- A A+

CALL US NOW: 07885 549 173

EMAIL US: admin@lothiandisabilitysport.co.uk 

Lothian Disability Sport News

News & Updates from Lothian Disability Sport

Lothian Open Boccia Championships

Lothian Open Boccia Championships

The Jack Kane Sports Centre, Edinburgh - Saturday 13th June 2015

The second Lothian Open Boccia Championships were held on Saturday at The Jack Kane Centre, Edinburgh and over 60 players enjoyed a packed day of competition.  The entry had increased by around 20 from the introduction of the competition into the calendar last year and it was great to see so many individuals participating in the sport at a Regional level.  Around 40 of the players entered were from the Lothian region with No Limits, East of Scotland Boccia Club, Edinburgh Leisure's High Flyers, Capability Scotland and Lothian Special Olympics all providing a strong presence from the local area.  The competition was also complimented by clubs, players and coaches from Dundee, Forth Valley and Dumfries and Galloway, allowing for entirely fresh competition for a wide range of players.

The event was split into four sections, Class A - players with a physical disability, Class B - players with a learning disability (male and female sections), Class C - players with assistive devices and Class D - junior players (all disability groups under the age of 18).  Each section was played in a round robin format, providing a number of matches for all players involved.

Capability Scotland and East of Scotland Boccia Club (EoS) provided the majority of players for Class A, however it was the visitors from Forth Valley who dominated the section with Callum Glasgow claiming victory in the final against John McAlloney.  Heather Nicolson (EoS) pipped fellow club member Jim Anderson OBE (EoS) to the bronze medal match, coming from 5-0 down after 2 ends to win 6-5.

The semi final stages of Class B saw a strong Lothian representation in both the male and female sections.  It was experienced player Kirsty McCallum from No Limits who claimed victory in the female draw, defeating Pamela Robbie of Dundee Boccia Club to take the title.  No Limits were also represented in the final of the male draw, however Daniel Strang was defeated by Darren Rooney of Forth Valley on this occasion.  Two Lothian Special Olympics players, Scott Bruce and Philippa Robertson were unlucky to miss out on the final, both claiming 3rd place overall with strong performances in the bronze medal matches.

Dundee Boccia Club were also heading home with a gold medal, as Hannah Craig performed superbly throughput the day and claimed victory in Class C for players with assistive devices.  Hannah was convincing during the group stages and carried this form into the knock out stages,  defeating club mate Margaret Torrie in the semi final and then Sean McCann (EoS) in the final.  Last year's winner Sean McCann also performed well throughout and defeated Forth Valley's Aaron Widd (3rd place) at the semi final stage.

The competition welcomed six junior players along this year and this Class was dominated by the young men from Annandale and Eskdale.  Hayden Keir and Christian Mason met in the final after defeating Vassilis Gregoriou (High Flyer's) and Cameron Millar (Dundee Boccia Club), respectively, in the semi final stage - with Hayden Keir coming out on top and taking the gold back to Dumfries and Galloway.  

Due to the volume of matches played throughout the day, the event relied heavily on the time and expertise provided by a number of volunteers, coaches and supporters to officiate across all sections.  Without this support, the event would not be able accommodate this size of entry so a huge thanks goes out to all those who provided assistance with refereeing, time & score keeping and laying/setting up courts.

 CLASS A - Players with a Physical Disability

Winner                                 Callum Glasgow (Forth Valley)

Runner Up          John McAlloney (Forth Valley)

3rd                         Heather Nicolson (East of Scotland)

4th                         Jim Anderson (East of Scotland)

CLASS B - Players with a Learning Disability

 

Female

Winner                 Kirsty McCallum (No Limits)

Runner Up          Pamela Robbie (Dundee Boccia Club)

3rd                         Philippa Robertson (Lothian Special Olympics)

4th                         Harriet Davis (Annandale and Eskdale)

Male

Winner                 Darren Rooney (Forth Valley)

Runner Up          Daniel Strang (No Limits)

3rd                         Scott Bruce (Lothian Special Olympics)

4th                         Faizan Haq (High Flyers)

CLASS C - Players with Assistive Devices

Winner                                 Hannah Craig (Dundee Boccia Club)

Runner Up          Sean McCann (East of Scotland)

3rd                         Aaron Widd (Forth Valley)

4th                         Margaret Torrie (Dundee Boccia Club)

CLASS D - Junior Players (All disability groups)

Winner                 Hayden Keir  (Annandale & Eskdale)

Runner Up          Christian Mason (Annadale & Eskdale)

3rd                         Cameron Millar (Dundee Boccia Club)

4th                         Vassilis Gregoriou (High Flyers)

East Lothian Disability Swimming Development Day
Scottish Disability Sport Junior Track & Field Ath...

Related Posts

LDS News

This section will include all the latest news and updates on disability sport across the Lothian region - information on Regional and National events can be found in the Event Section of the website.

If you have exciting news you would like to share regarding disability sport in the Lothians, please get in touch on This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Our Twitter Feed

New Post Tags

Disability Sport Swimming SDS Football Schools Events Physical Disability Calendar of Events Learning Disability Lothian Sensory Impairment Badminton Athletics East Lothian Grassroots Boccia Wheelchair Basketball Judo Midlothian West Lothian Edinburgh Leisure Bowls LSO Young People Adaptive Cycling Inclusive Regional Judo Scotland Paralympic Lothian Leopards Lothian Disability Badminton Club Musselburgh enjoyleisure Riding of the Marches Cycling National Championships Dalkeith Miners Wheelchair Awards Recruitment IPC ScottQuin Table Tennis National Regional Qualifier Special Olympics Carpet Bowls Hillend Sportshall Edinburgh Blind Murrayfield TT Club Mark Headden Trophy Great Britain Volunteering Bike Summer Camp Livingston & District Dolphins The Yard Club Championships Coaching Run Sport beach LDS Club of the Year Lawn Bowls TriathlonScotland Team GB Diving Lothian Special Olympics Annual Awards Lothian League Adaptive Bikes No Limits Aquatics Maria Lyle Community Partnership World Games 2015 Rugby Coach Committee Mainstream Wheelchair Tennis Inclusive Sport Lothian Disability Sport Athlete Los Angeles Unified Rugby CarpetBowls Multi Sport Blazing Saddles Tennis Scotland Clubs BNY Mellon LDBC Medals Volunteer Snowsports SDS Academy Scottish Disability Sport Funding Festival of Sport Disability Snow Sport Adapted Snowsports Archery Disability Football School Sport World Record Skiing Partnership Goalball Midlothian Snowsports Centre Disability Bowls Marathon Triathlon Powerchair Football Visually Impaired DSUK Team Lothian World Games Sports Festival Swim Inter Area Test Match Gala Grass Roots New tag SIMON

News Post Calendar

Wait a minute, while we are rendering the calendar

Our Partners

Sported
West Lothian Council
coec
elc
fabb
midlc
sds
sol
Previous Next